Past Guest Artists

2016 Gary Schocker, Nina Perlove, Isabel Lepanto Gleicher
2015 Bonita Boyd, Flutronix, Kristyn Son (Myrna Brown Winner)
2014 Jean Ferrandis, Lisa Garner Santa, John Thorne, Brittney Balkcom (Myrna Brown Winner)
2013 Holly Hofmann, Conor Nelson, Thomas Robertello, Valerie Estes Johnson (Myrna Brown Winner)
2012 David G Weiss, Mark Sparks, Carol Wincenc, Shauna Kay Thompson (Myrna Brown Winner)
2011 Jill Felber, Jonathan Keeble, Linda Toote, Seth Allyn Morris(Myrna Brown Winner)
2010 Ian Clarke, Amy Porter, Elizabeth McNutt, Daniel Alexander (Myrna Brown Winner)
2009 Marianne Gedigian, Horace Alexander Young, Nan Raphael, Pethrus Gärdborn (Myrna Brown Winner)
2008 Renée Siebert, Andrea Oliva, Greg Pattillo and PROJECT (Greg, Peter Seymour, and Eric Stephenson), Rebecca Garfield Powell (Myrna Brown Winner)
2007 Leone Buyse, Fenwick Smith, Mimi Stillman, Elena Yarritu (Myrna Brown Winner)
2006 Jean Larson, Christina Jennings, Liz Goodwin, Nancy Clew, Leah Arsenault (Myrna Brown Winner)
2005 Paul Edmund-Davies, Laurel Ann Maurer, Christine Potter, Clint Foreman (Myrna Brown Winner)
2004 Aralee Dorough, Paul Fried, Jan Gippo, Yuki Otsuka (Myrna Brown Winner)
2003 Robert Dick, Patricia George, Wendy Rolfe, Alexander Viazovtsev (Myrna Brown Winner)
2002 Brad Garner, Christopher Krueger, Rhonda Larson, Laurie Sokoloff, Lance Sanford (Myrna Brown Winner)
2001 Marco Granados, Goran Marcusson, Christine Smith, Alexa Still, Erika Leake (Myrna Brown Winner)
2000 William Bennett, Zart Dambourian-Eby, Megan Meisenbach, Sheridan Stokes w/ Christopher Caliendo, Beth Chandler (Myrna Brown Winner)
1999 Sandra Miller, Gary Schocker w/ Philip Dikeman, Tin Roof Tango, Carol Wincenc, Stephanie Mortimer (Myrna Brown Winner)
1998 Timothy Day, Jill Felber & Claudia Anderson, Niall Keegan, Michelle Miller, Valerie Potter
1997 Jill Allen, Ken Andrews, Jeanne Baxtresser, Jennifer Higdon, Jack Wellbaum
1996 Jamie Baum, James Pellerite, Trygve Peterson, Trevor Wye, Laurel Zucker
1995 Anne La Berge, Tadeu Coehlo, William Guitierrez, Susan Milan, Sally Turk, Keith Underwood
1994 Deborah Baron, Charles Delaney, Cynthia Folio, Flute Force, Paula Robison, June Turner, Keith Underwood (breathing session)
1993 Robert Cole, Aralee Dorough, Jacqueline Hofto, Keith Underwood (breathing session), James Walker
1992 Bob Bush, Kathy Chastain, Toshisko Kohno
1991 Richard Hahn, Lois Schaefer
1990 Deborah Baron, Kathleen Goll-Wilson, Steve Kujala
1989 Leone Buyse
1988 Bonita Boyd
1987 Richard May
1986 Torkil Bye, Linda Chesis (adjudicator), Sandy Drelinger (headjoint session), Sheridan Stokes
1985 Margaret Redcay (masterclass), George Morey (high school all-region clinic)
1984 Harvey Boatright (Alexander method), Sandy Drelinger (headjoint session), Karl Kraber (masterclass)
1983 Robert Cole (masterclass)
1982 Torkil Bye (masterclass)
1980 Frank Bowen (masterclass)
1979 Charles Delaney (masterclass)
1977 Albert Tipton (masterclass)

 

Follow us on: Facebooktwitterinstagram